Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Komentáře

Špidla v roli spojence

Vladimír Špidla se dnes vrací z týdenní cesty po USA. K čemu tato túra posloužila? Přinesla tak přelomové závěry, že je bylo nutné osobně konzultovat s prezidentem Bushem? Nikoli, věcná agenda byla převážně úřednická, týkala se hlavně účasti českých firem při obnově Iráku. Ale pokud prezident jediné supervelmoci protáhne osobní setkání z plánovaných třiceti minut skoro na hodinu, zdaleka to není totéž, jako když tak učiní třeba hlava Turkmenistánu. Symbolika návštěvy je důležitější, než se většina lidí domnívá, a mířila spíše do Prahy.

Zemanovo ochlazení

Pravda, Špidlu Bush nepřijal na svém ranči v Texasu – této pocty se dostalo například Vladimíru Putinovi, Ťiang Ce-minovi a brzy čeká na Silvia Berlusconiho. Dalo by se říci, že na zmíněný ranč se dostane představitel země, která má miliardu obyvatel či jaderné zbraně, nejlépe obojí, nebo alespoň předsedá Evropské unii. Takové ambice český premiér mít nemůže.

Bush prostě ocenil Špidlu za to, že v těžké době – před útokem na Saddámův Irák a během války – hájil spojenecké svazky s USA bez ohledu na své názorové přesvědčení i na to, co říkal a do jaké míry tyto svazky relativizoval „amerikanofil“ Václav Klaus v roli prezidenta. Špidlova návštěva znamená, že po čtyřech letech ochlazení za Zemanovy éry se vztahy vracejí na předchozí úroveň.

Jistě, i Miloš Zeman se za Ameriku důsledně postavil po 11. září 2001. Takový postoj Washington potěšil, ale přehlušily ho…

30.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

30.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte