Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Ekonomika

Nechte si své euro

Komentátoři předních britských médií, pravicového listu The Times, levicového Guardianu a renomovaného týdeníku The Economist, mají jen výjimečně na věc stejný či jen velmi podobný názor. Rozdíly však padají, když se s nimi pustíte do řeči na téma euro a Británie: proti jsou všichni. Jak ujišťují, problém není na jejich ostrovech, ale na kontinentu. Británie prý bude čekat, dokud se Evropa nerozhoupe k reformám, které do eurozóny vrátí prosperitu.

Na tahu jsou oni

„Je velmi těžké najít ekonomické důvody pro přijetí eura,“ říká komentátor Timesů Michael Binyon. O názoru na společnou měnu se zmíní jen tak mimochodem, když popisuje politické boje mezi premiérem Tonym Blairem a jeho ministrem financí Gordonem Brownem. Ministerský předseda se o euro zasazuje, Brown naopak patří ke skeptikům. Podle průzkumu se libry nechce vzdát šest z deseti Britů.

Totéž návštěvník z kontinentu uslyší od šéfa ekonomické redakce Guardianu Larryho Elliotta: „Jsem proti. Britská ekonomika se od kontinentální Evropy výrazně liší. Náš hospodářský cyklus je jiný, jednotná měnová politika by zemi uškodila. Myslím, že referendum o euru nebude před volbami.“ Ve vlastní redakci je však v menšině. Když se šéfredaktor Guardianu rozhodoval, zda názor listu bude pro či proti společné měně, nechal hlasovat sedm svých komentátorů. Pět bylo pro, takže list přijetí eura podporuje, oba ekonomičtí komentátoři jsou však proti a věří, že kolegové se k jejich…

30.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

30.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte