mobrazek_65.gif
mobrazek_65.gif • Autor: Respekt

vobrazek_65.jpeg
Fotografie: Foto ČTK • Autor: Respekt

„Často se mi ve spánku zdávalo, že jsem potají naslouchal přízračnému dohadování domů a dozvěděl se s ustrašeným údivem, že jsou ve skutečnosti tajnými pány ulice, že se mohou zbavit svého života a cítění a zase si je mohou vzít nazpátek – že je půjčují přes den obyvatelům ulice a za nadcházející noci je s lichvářským úrokem opět požadují.“ Tento citát z pražského románu Golem Gustava Meyrinka není klíčový pro tuto knihu, ale spíše pro autora samotného. Jak později napsal, hned první den, kdy se procházel pražskými ulicemi, „padla na mě hluboká tíseň, která mě od toho okamžiku neopustila ani na okamžik“.

Meyrink (vlastním jménem Meyer) vyrůstal v Mnichově a Hamburku jako nemanželský syn württemberského ministra a divadelní herečky. Do Prahy se dostal až ve svých šestnácti letech, když zde získala angažmá jeho matka. Ta ale záhy svého syna studujícího na gymnáziu opustila a přestěhovala se do Ruska. Meyrink už ve svých jedenadvaceti letech spoluzaložil úspěšný bankovní obchod. Mimo to byl i uznávaným šermířem, veslařem a jedním z prvních pražských řidičů auta. Vedle těchto zálib se stále častěji věnoval i okultním vědám. V roce 1891 dokonce spoluzaložil okultistickou Lóži u modré hvězdy, které také předsedal. Společenského života si ale neužíval dlouho. Když se chtěl oženit, bratr jeho nastávající mu odmítl vydat souhlas, protože byl nemanželské dítě. Meyrink ho za…

v03.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v03.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

erik_novy
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2252

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte