Feministky a vůbec všichni, komu záleží na tom, aby se řízení této země nevěnovali jen čeští chlapáci, to nemají úplně lehké. Můžou psát články nebo se donekonečna přít a hádat někde na debatách, že vrcholná politika bez žen je v 21. století nenormální, trapná a škodlivá. Můžou pořád někde někoho přesvědčovat, že pokud v sociální demokracii a u lidovců tvoří ženy polovinu členské základny (v ODS třetinu), a přesto na nejvyšší funkce nedosáhnou, je to důkaz diskriminace. Jenže pak do diskuse zasáhne hlas „normální české ženy“ a všechno je jinak.

Takovým hlasem se naposledy stal rozhovor s Pavlou Topolánkovou, manželkou nového předsedy ODS Mirka Topolánka, uveřejněný před týdnem v Mladé frontě Dnes. Paní Topolánková se svěřuje, že vystudovala brněnskou techniku a pak učila na střední škole. Zajímá ji historie a literatura. Na otázky odpovídá sebevědomě, rozhodně nepůsobí ušlápnutým dojmem. Zvláště když se národu svěřuje, že životním posláním je pro ni péče o rodinu, zatímco kariéru nechává manželovi. Je to její život, napadne chápavého čtenáře. Problém ale nastává ve chvíli, kdy paní Topolánková začne své priority sdělovat jako životní recept pro ostatní ženy. „Dcerám vždycky říkám, že studovat mohou, co chtějí, ale podstatné je, aby se dobře vdaly. Zaměstnání by měly mít jako koníček, ale hlavního sponzora by měly mít v manželovi.“

Pomiňme nyní fakt, že sama Topolánková si za sponzory vybrala daňové poplatníky, neboť zaujala lukrativní…

v03.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v03.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

vedoucí rubriky komentáře

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2433

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte