S létem se děti, tato budoucnost národa, hromadně vydávají na stezky odvahy. V televizním zpravodajství se o nich občas dovídáme, když se zřítí do skalní průrvy, vezme je voda, sejdou z trasy a zabloudí v lese nebo vystraší policejní hlídku tajuplnými světélky svých baterek. To však jsou výjimky. Valná část dětí prokazuje odvahu šikovněji, a do celostátních médií se proto nikdy nedostane. Neví se o nich.

Organizovaný výcvik dětí k odvaze je relativně mladičký jev spjatý s modernistickými koncepcemi výchovy, které se u nás začaly ojediněle uplatňovat až po první světové válce na prázdninových táborech skautského střihu. Řádně vytyčené stezky odvahy pod odborným dohledem ovšem masově absolvovaly až generace dnešních šedesátníků, veteránů pionýrských táborů z éry prvních pětiletek. Před příchodem skautů a pionýrů se prostý lid dlouhá staletí odvahy spíš bál, protože tušil, že z ní obzvlášť v české kotlině nic dobrého nekouká, a strašil svou mládež, aby nelezla, kam nemá.

Ve vísce na Křivoklátsku, jež se rozkládala na svahu mezi hlubokými hvozdy a řekou Berounkou, obyvatelé ještě koncem padesátých let pozorovali s nevolí rekreanty, kteří se v parných dnech cachtali ve vodě a v chladnějších vyráželi do lesa na dlouhé túry. S výjimkou převozníka, jemuž to profesionálně příslušelo, by nikdo ze starších vesničanů do řeky nevstoupil, neboť všichni věděli, že tam žijí nepředvídatelné potvory. Hlouběji do lesa se vedle zaměstnanců polesí odvážil leda starý pan Dlouhý,…

29.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

29.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte