Bývalého ministra obrany to vyhnalo z funkce, drsní vojáci kvůli tomu potlačují slzy do kamer a kroutí hlavou v beznaději. Řeč je o škrtech v rozpočtu na obranu země. Nový šéf rezortu Miroslav Kostelka ale během tří týdnů spíchl základ nové armádní reformy i bez padesáti miliard, o které bude české vojsko během následujících pěti let chudší. „Budeme dělal, co dosud, jen v menší míře,“ popisuje svou představu o změnách Kostelka. Zároveň připouští, že spojenci už musí nad krkolomnými obraty tuzemských obranných plánů nevěřícně lomit rukama.

Zeštíhlit musí

Minulý čtvrtek zveřejnil ministr Kostelka a jeho muži základní plán reformy. Současná šedesátitisícová armáda by se během tří let měla zmenšit na polovinu a její struktura by měla zůstat zachována. „Například koncepce mého předchůdce počítala s tím, že v roce 2006 budeme mít k dispozici pět tisíc vojáků schopných vyslání do riskantních akcí, já se domnívám, že ze současných peněz nebudeme Alianci schopni dodat více než tři tisíce špičkově vycvičených mužů,“ řekl ministr minulý týden na tiskovce. Podobně je to s výzbrojí. Místo uvažovaných sto dvaceti modernizovaných tanků jich armáda nakoupí pouze třicet. Místo dvou leteckých základen, které měly na území Česka sloužit pro operace stíhaček a bombardérů NATO, se dobuduje jedna. Bude zrušena jedna ze dvou vrtulníkových základen a desítky dalších posádek. „Filozofie návrhu je zachovat to, co funguje, pouze armádu…

29.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

29.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2933

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte