Hrabě na dánském panství Temný vršek nabyde kolem roku 1700 jistoty, že se někde na jeho pozemcích nachází střed světa. Provede rozsáhlá bádání a poté pozve na večeři dánskou vědeckou honoraci, aby se jí svým nálezem pochlubil. Věhlasný astronom a vynálezce Ole Rřmer ovšem na převratný objev zareaguje poněkud nešetrně: „Země je kulatá, a proto má střed všude, a když člověk kope, najde tak akorát hovno.“ Hrabě se smrtelně urazí, nechá zastavit hodiny a panství obehnat zdí – na Temném vršku se na dvě stě let zastaví čas.

Touto absurditou nás dánský bestsellerista Peter Hřeg uvádí do děje svého románového debutu Představy o dvacátém století, který minulé úterý v českém překladu vydalo nakladatelství Argo. Zdejší čtenáři si Hřegovo jméno zřejmě spojí se světově úspěšným příběhem kodaňské Smilly Jespersenové (napůl Inuitky) z detektivní sci-fi Cit slečny Smilly pro sníh, v níž Hřeg v postkoloniálním duchu účtuje se západní civilizací. Hřegova románová prvotina nám odhalí, z jakých kořenů jeho civilizační skepse vyrůstá.

Zrození kapitalismu

Ale zpět na Temný vršek. Neměnné feudální poměry tu panují dvě stě let – přesně do roku 1900, kdy ustrnulý čas o novoroční noci znovu rozhýbe narození pozdějšího adoptivního syna šafáře na panství Karla Lauridse. V metaforické zkratce nám tu vypravěč předvádí, jak nastupující dravý kapitalismus, jehož je Karel inkarnací, dělá křížek nad starými časy feudalismu. Ano, v téhle knize půjde…

29.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

29.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte