Medicína zaznamenala další průlom: první operaci po internetu. Úspěšným průkopníkem se stal špičkový kanadský chirurg Mehrtan Anvari, který prostřednictvím vysokorychlostního připojení k síti operoval z Hamiltonu (Ontario) šestašedesátiletou pacientku ležící ve čtyři sta kilometrů vzdálené nemocnici North Bay (The Lancet 361/2003). Oč přesně běží? Už řadu let nejsou žádnou novinkou takzvané laparoskopické operace, při nichž jsou pacientovi nepatrnými otvory v břišní stěně zaváděny do těla speciální robotické přístroje, jež pak chirurg ovládá a řídí, aniž by na pacienta musel vložit ruku. Spojení těchto přístrojů s vysokorychlostním internetem nyní umožňuje takové operace provádět i na dálku stovek kilometrů. Telerobotická chirurgie tak může výrazně pomoci těžko přístupným oblastem v odlehlých částech světa, kde jsou lidem k dispozici jen malá zdravotnická zařízení bez specializovaných lékařů. Kanada už proto hodlá nové možnosti využít a po zdařilém Anvariho zákroku připravuje rozsáhlý program dálkových operací. V jeho rámci by měli špičkoví chirurgové z velkých nemocnic provádět telerobotické operace v odlehlých malých špitálech, které leží v jejich „spádové oblasti“. Tamní operatéři se však o svá místa zatím rozhodně obávat nemusejí. Jejich fyzická přítomnost totiž i nadále zůstává nutným předpokladem. Nejenže někdo musí na místě na průběh celého zákroku dohlížet a zastavovat krvácení, ale především kameru i ostatní přístroje do břicha nemocného zavést.

v28.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v28.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte