Ze všech snů světa je nejznámější ten americký. V zemi neomezených možností má podle něj každý šanci domoci se závratného úspěchu, a pokud mu nechybí nezbytná dávka píle, podnikavosti a kuráže, může to dotáhnout třeba až na prezidenta jako prostý venkovský advokát Abe Lincoln. Americký sen je už dobrých sto padesát let nevyčerpatelným zdrojem energie, jež ze Spojených států učinila supervelmoc.

Střední Evropa měla k neomezeným možnostem vždycky dost daleko. Na to, aby se tu rozvinula nějaká obdoba amerického snu, bylo pozadí zdejších kariér až příliš často temné nebo trapné. Jsme o tom aspoň pevně přesvědčeni a dovedeme v tomto duchu vysvětlit každý větší úspěch. Když to u nás dotáhl prostý venkovský velmož Jiřík z Poděbrad na krále, musel být nařknut z vraždy Ladislava Pohrobka, aby si lid jeho vzestup nějak vysvětlil. Masaryka prý zas na prezidentský stolec dosadilo židozednářské spiknutí a polistopadové změny režírovala CIA s KGB. Podrobnosti neznáme, víme však spolehlivě, že to v Čechách nikdo bezúhonný nikdy nikam nedotáhl. Na Moravě měli aspoň Baťu.

Americký sen se jako mocný popud k podnikavosti uplatnil hlavně v národohospodářství včetně průmyslu masové zábavy, zatímco náročnější kultura dokázala skvěle zužitkovat jeho odvrácenou tvář. Ve velkých amerických příbězích se stává hybatelem děje, návnadou, kvůli níž hrdinové a hrdinky neobyčejně vynalézavě překonávají hrozivé překážky, ale nakonec stejně podléhají nepřízni osudu, neboť jinak by sklouzli do…

v24.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v24.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte