mobrazek_777.jpeg
mobrazek_777.jpeg • Autor: Respekt

vobrazek_777.jpeg
Fotografie: Do české politiky jako by ani nepatřil: mimo kuloáry, a přesto nepřehlédnutelný. Foto Petr Kubín • Autor: Respekt

Lubomír Voleník kráčí po své holešovické kanceláři a usmívá se, ostatně jako při každém setkání. „Mám takový sen: koupit si klavír a pořádně se na něj naučit,“ odpovídá na otázku, jestli ještě má čas vzít do ruky kytaru, na kterou hrával v undergroundové kapele v mládí. „A rád bych ještě viděl Plastiky,“ dodává. Klavír si nekoupil a svou oblíbenou kapelu už neviděl. Zemřel minulý čtvrtek v kodaňském hotelu, zřejmě na infarkt. Skoro deset let poté, co byl jmenován do čela Nejvyššího kontrolního úřadu. Jestliže má dnes tato instituce vysokou prestiž a evropskou úroveň, je to do velké míry zásluha doktora Voleníka. Jeho poctivost, silná vůle a vytrvalost se přenášely i na lidi kolem něj.

V tom je ten motor

Lubomír Voleník jako by do české politiky ani nepatřil: s dýmkou, suchým humorem a smyslem pro fair play připomínal spíš britského gentlemana. „Ke komu jsem loajální? K ústavě a zákonům,“ říkal v rozhovoru pro Respekt v roce 1995. Aby to nevyznělo tak pateticky, utrousil: „Ještě také mohu být loajální ke své mamince.“ A tak to zůstalo i dalších osm let. Jeho úřad dohlíží na hospodaření státních institucí, na utrácení dnešních zhruba 800 miliard ve státním rozpočtu. Voleník se nikoho nebál a nikomu nenadržoval – a respektovali ho všichni.

Od počátku bylo známo, že klidný muž o berlích trpí Bechtěrevovou nemocí, při níž…

v24.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v24.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte