Pražský Městský soud dokázal minulé úterý čelit hysterii, která od samého začátku provázela případ lékařky Hany Burešové. Konstatoval, že se trestného činu šíření nakažlivé choroby nedopustila.

Soudce Jaroslav Cihlář tak definitivně ukončil případ muže, který před dvěma lety zemřel přímo v pražských ulicích na pokročilou tuberkulózu. Čtyři dny před smrtí navštívil ambulanci, kde ho vyšetřila právě doktorka Burešová. Z rentgenového snímku vyčetla, že muž má těžký zánět plic, tuberkulózu nebo rakovinu. Protože vinohradská nemocnice nemá plicní oddělení, poslala nemocného k odborníkům do Thomayerovy nemocnice. Muž, který pacienta doprovázel, nabídl, že ho do další nemocnice také odveze. Doktorka to uvítala s tím, že aspoň nebude muset čekat na sanitku. Místo do špitálu však muži nakonec jeli na nuznou ubytovnu pro zahraniční dělníky, kde pacient, slovenský občan Jan Vápeník (36), v té době přebýval.

„V ohrožení jsou všichni, kdo s na smrt nemocným Slovákem přišli do styku. Mohl nakazit kohokoli, třeba jen v tramvaji,“ šílela den po Vápeníkově smrti televize Nova. Bulvární zpráva způsobila, že věc začala šetřit policie. A detektivové taky přesně v „nováckém“ duchu dospěli k názoru, že doktorka Burešová nechala podezřelého pacienta trestuhodně uniknout, místo aby dohlédla na jeho okamžitou izolaci.

Za lékařku se postavilo na čtyři a půl tisíce jejích kolegů. Zdůraznili, že omezit osobní svobodu pacienta mohou až ve chvíli, kdy mají…

v13.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v13.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte