Bloumají po ulicích, okolí skoro nevnímají, zapomínají pozdravit, občas zakopnou nebo do něčeho vrazí. Své vrstevníky přímo svádějí k tomu, aby na ně nečekaně bafli, nastavili jim nohu a stáhli čepici přes oči. Správný kluk se přece nesmí nechat zaskočit, musí být stále ve střehu, připraven rozehrát nahrávku či odrazit smeč. Co však se zasněnými? Když je vytrhneme z jejich přemítání, vypadají zmateně. Zavedené úsloví napovídá, že prostě jen spadli z višně, jenže oni se vracejí z mnohem větších dálek. Nikdo nemá představu, jakým nástrahám čelili uprostřed pralesů Amazonie anebo v džunglích velkoměst. Zasnění kluci ovšem vědí, že skutečný hrdina musí unést i posměch.

V šesté třídě k nám propadl Franta Dreibauer. Stal se celkem oblíbeným kumpánem našich mimoškolních dobrodružství, avšak při hodinách výuky se vyznačoval zasněností přímo fatální. Učitelé mne k němu do zadní lavice párkrát přesadili za trest, takže jsem jeho snění mohl sledovat zblízka. Potřeboval k němu blok papírů A4, i když si v případě nouze vystačil i s menším formátem. Začínal celkem nudně. Dobrou půlhodinu kreslil půvabnou krajinku s městečkem uprostřed polí, sadů, pastvin s kravičkami a zalesněnými kopci v pozadí. Do domků vkresloval s nekonečnou trpělivostí okénka zdobená záclonkami, po ulicích chodili obyvatelé nakupovat do starosvětských krámků, děti na chodnících cvrnkaly kuličky, nechyběla škola, národní výbor ani policejní okrsek a nad celou idylou se jako vlídný strážce pořádku tyčila…

v13.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v13.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte