Za blbost se platí. Trochu hrubé úsloví, ale trefné. To připomněl i minulý týden, kdy monopolní dodavatel plynu Transgas ohlásil další zdražování. V takové chvíli nezbývá dvěma a půl milionům domácností závislým na plynu nic jiného než srazit kufry a sáhnout hlouběji do kapsy. Topení je dlouhodobý vklad a nedá se jen tak změnit. Přitom zrovna starost s plynem si šlo překvapivě snadno ušetřit. Stačilo jen uvažovat normálním selským rozumem.

Na začátku 90. let bylo nutné v České republice změnit způsob topení. Uhlí plné síry už nebylo z elementárních sebezáchovných důvodů únosné. Vláda na „ekologizaci“ topení dokonce vyčlenila neuvěřitelných šest miliard korun. Ke způsobu jejich utracení měla všechny páky v ruce, navíc kromě přímé peněžní podpory zásobovala obce i základní osvětou, do jakého topení je výhodné investovat. Ale šance zůstala nevyužita: miliardy se promrhaly na podporu elektrických přímotopů a na rozvody plynu i do těch nejodlehlejších vesnic. Přitom topit elektřinou je luxus a plyn má také své mouchy. Jeho cenu kromě vrtochů monopolu ovlivňuje i kurz koruny či – jako teď – mezinárodní politická situace (obavy z války tlačí vzhůru ceny ropy a z nich se odvozují i ceny plynu). Takže lidé v obcích, kteří docela nedávno utratili z rodinných rozpočtů desítky tisíc a z obecních kas miliony korun za zavedení plynu, opět zapojují staré kotle, do kterých hází sirnaté uhlí.

Přitom stačí navštívit několik osvícených vesnic či měst, aby…

v10.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v10.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

vedoucí rubriky komentáře

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2433

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte