K občanskému znepokojení, jímž člověka zásobuje veřejné dění, se občas přidruží i neklid ryze privátní, s nímž člověk zůstává sám. Už pátý rok vždy koncem února vyrazí můj kocour na toulky a znepokojivě dlouho se nevrací. Ještě před čtrnácti dny se zdál ostudně líný. Přes den polehával na mém psacím stole, hlavu podepřenou nějakým učeným tlustospisem, a ospale pozoroval, jak se činím nad klávesnicí. Vstával teprve v závěru článku, když jsem bezradně tápal po pointě, a potutelně mne rušil kocouřími něžnostmi. Noci patřily toulkám po okolních zahrádkách, ale ještě před svítáním se zjevoval za oknem v přízemí a vždycky rozštěkal našeho jezevčíka, který probudil celý dům, abychom kamaráda pustili do tepla. Nyní však už déle než týden čeká jezevčík marně. Kocour zahájil sezonu své čilosti.

O jeho spádech jsem před časem vyprávěl své dávné dětské lásce, jež se během dlouhých let v Americe proměnila v efektní a ráznou ženu. Navštívil jsem ji v jejím domě na okraji jednoho z tamních velkoměst. Také chovala kocoury, z domu však nesměli. Zdálo se, že ven ani nechtějí, i když hned za plotem začínala divočina. Ten nejsvižnější, který se mi s hekáním vydrápal na klín, měl jistě přes dvacet kilo. Někdejší děvčátko, s nímž jsem v dobách nevinnosti plánoval, kolik budeme mít dětí a jak se budou jmenovat, na mne pohlédlo s krajním pobouřením.

„Copak jsi ho nenechal vykastrovat?“

„Třeba se jednou nevrátí, ale aspoň si užije,“ hájil jsem se.

v10.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v10.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte