Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Ekonomika, Politika

Můj zámek, můj byznys

Fotografie: Zámecký pán Ondráček: Vydělává to líp něž pekárna. Foto Marek Pokorný • Autor: Respekt
Fotografie: Zámecký pán Ondráček: Vydělává to líp něž pekárna. Foto Marek Pokorný • Autor: Respekt

Pavel Ondráček (36) si koupil vlastní zámek na okraji Českého ráje. Neudělal to z rozmaru ani ze sentimentality: je pevně přesvědčen, že privátní památka si na sebe může docela dobře vydělávat. Jeho malý renesanční zámek v Dětenicích u Jičína letos přilákal nebývalých 40 tisíc návštěvníků. Část místních je ze zámeckého pána nadšená, část mu nemůže přijít na jméno, památkáři jsou v rozpacích, sám Ondráček nemá pochybnosti: “Je to způsob podnikání jako každý jiný. Počáteční investice je sice velká, ale po vstupu do Evropské unie se bude zhodnocovat mnohem rychleji než investice třeba do pekárny,” říká v zámecké obrazárně; nad hlavou mu přitom visí jeho vlastní podobizna.

Podnikavá modrá krev

Dětenický zámecký pán podniká už od roku 1990. Tehdy si jako student pátého ročníku strojní fakulty ČVUT všiml před pobočkou jedné cestovní kanceláře, jak se cizinci shánějí po ubytování. “Když mi pak jednou ráno žena vyčetla, že nemáme skoro ani na jogurt, tak jsem si řekl – co to nezkusit v cestovním ruchu,” vzpomíná. Nejdříve si se ženou zařídili malou kancelář nedaleko od Národního divadla, kam jim plně obsazené hotely posílaly zájemce o ubytování. Po čtyřech letech koupili na hypotéku malý hotel v Praze, mají také vlastní cestovní kancelář specializovanou na zahraniční klientelu (s 80 tisíci dovezených klientů ročně patří mezi deset největších v zemi). K…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

v01.gif • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.