Češi mají v jednom ohledu smůlu. Ať se vydají po planetě jakýmkoli směrem, nikdy nepoznají pocit Američana nebo Němce při příchodu do české restaurace. Řeč je o cenách, přesněji řečeno o nízkých cenách. Na Zemi totiž není stát, kde by si průměrně vydělávající tuzemec mohl objednat oběd či pivo za desetinu ceny, kterou platí doma. Tak levných krajů prostě pro našince na světě není, i když například Barma se tomuto „ideálu“ blíží.

Jíst doma se nevyplatí

Restaurace New Delhi na jedné z hlavních tříd třímilionové barmské metropole Rangúnu nevypadá nijak výjimečně. Veškeré zařízení představuje několik umakartových stolů s rozvrzanými židlemi a rozviklané větráky určené k zahánění horka. Na vyvýšeném místě v rohu místnosti sedí pokladní a po lokále pobíhá šestice mladých číšníků, z nichž jeden je evidentně ještě v dětském věku. Sotva nový návštěvník dosedne, jeho hlasité zamlaskání nebo pronikavé „čičííí“ uvede personál do okamžitého pohybu. Nabídce dominuje typické indické menu - rýže s nejrůznějšími omáčkami a zeleninou. Host přitom jen stěží vyvázne jinak než s nacpaným břichem. Sotva dojí, pospíchá obsluha prázdný talíř opět naplnit a jedině energické gesto zastaví další a další příliv ochucené rýže. K nejpříjemnějším překvapením ovšem patří okamžik placení. I největší jedlíky totiž popsané hody vyjdou na deset, s barmskou variantou coca-coly na patnáct korun.

Barma kvůli několika desetiletím socialistických experimentů platí za jednu z…

08.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

08.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

vedoucí rubriky komentáře

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2453

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte