Normální hrdina

V sobotu má pražské divadlo CD 94 sídlící v Celetné ulici na programu premiéru hry českého divadelníka Michala Langa Hadí klubko. Osmatřicetiletý umělecký šéf zmíněného divadla má za sebou angažmá v Činoherním studiu Ústí nad Labem a v Činoherním klubu Praha. Komorní současný příběh je kusem „o normálních lidech“, v jejichž každodennosti pozvolna klíčí mechanismus psychické abnormality, schizofrenie a paranoie. Otázka, kdo je normální, se prý bude řešit na pozadí „hada, kterého si hlavní hrdina vytahuje z útrob, vybuchujícího supermarketu, madony provrtané úhoři nebo hořícího mrakodrapu v New Yorku“. Hra byla ovšem napsána už v roce 1999.

Děd a vnuk: stopy osudů

Ve čtvrtek (18.00) bude v pražském Památníku národního písemnictví zahájena výstava Thomas Bernhard a jeho dědeček Johannes Freumbichler/Pozůstalost, která byla připravena ve spolupráci s Rakouským kulturním fórem. Do Prahy se tak dostávají stopy osudů popsané Bernhardem v pětidílné autobiografii, v níž jeho dědeček a pěstoun, rakouský spisovatel, jenž se vinou Hitlera nestačil proslavit, stává nejsvětlejší postavou v jinak potemnělém panoptiku nacistického a postnacistického Rakouska. Thomas Bernhard (1931–1989), jehož díla Respekt několikrát recenzoval, je pro svou radikální kritiku poměrů ve své vlasti nejkontroverznějším autorem druhé poloviny 20. století. Jeho nemilosrdný pohled ovšem dává českým čtenářům nahlédnout i do tuzemské pokleslosti. Výstava…

05.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

05.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte