Volby do Kongresu proběhnou už za týden, první listopadové úterý, ale po tradiční záplavě informací o kandidátech a spekulacích expertů ani vidu, ani slechu. Chybí i obvyklé billboardy, plakáty či další prvky kampaní. Titulním stranám deníků a zprávám v televizi dominoval v poslední době šílený střelec v okolí Washingtonu. I zahraniční politika Bushovy administrativy, především její snaha odzbrojit režim Saddáma Husajna, se nachází ve stálé pozornosti médií, a tak nebýt placených reklam kandidátů v televizi běžný Američan by ani nemusel vědět, že se kongresové volby blíží mílovými kroky. To se však jistě změní - zvláště po dopadení dvou podezřelých ze střelby na předměstích americké metropole.

Sněmovna pro republikány…

Volby do Kongresu nedosahují významu evropských parlamentních voleb, americká exekutiva je totiž volena přímo a nezávisí na složení zákonodárného sboru. Přesto Kongres sehrává významnou roli: každý prezident se musí naučit se zákonodárci komunikovat, neboť ti všechny jeho legislativní návrhy důkladně zkoumají, a prezident navíc nemůže počítat ani s automatickou podporou všech kongresmanů a senátorů své vlastní strany. Ve Sněmovně reprezentantů disponují těsnou většinou šesti hlasů republikáni. V Senátu po loňském odchodu Jima Jeffordse z Republikánské strany mají o jeden hlas navrch demokraté. Letošní volby proto nabízejí vyrovnané šance oběma rivalům. Ač se bude obsazovat třetina Senátu (celkem 100 mandátů) a celá sněmovna (435…

44.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

44.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte