Bulvární deník Blesk vyfotografoval předsedu ODS Václava Klause s mladou ženou a na základě této události uveřejnil koncem srpna sérii článků s pikantními informacemi. O týden později se k němu přidaly seriózní deníky. Nepracovaly sice s komiksovými zvoláními „Ajajajaj Klausi, to ale není Livia!“, ale pod věcnými titulky typu „Blesk odhalil Klausovu milenku“ či „Bulvární tisk dostál svému poslání“ využily tématu k tomu, aby připomněly čtenářům řadu lechtivých příběhů. Ve snaze zvýšit prodejnost svých titulů se tak od nevěr T. G. Masaryka přes aféry a aférky Johna Fitzgeralda Kennedyho, Françoise Mitteranda, Václava Havla či Billa Clintona propracovaly až k Miroslavu Mackovi a Haně Marvanové. Všechny noviny se přitom však vyhnuly zásadní otázce: Má politik právo na soukromí? Není právě ztráta soukromí cenou, již platí za to, že získal moc nad miliony lidí? Až Erik Tabery do Respektu napsal: „Nechte Klause být, má právo na soukromí“ (Nechte Klause být, Respekt č. 37/2002). Využijme této příležitosti k tomu, abychom prozkoumali, zda má Erik Tabery pravdu.

Přísně veřejné

Na takové otázky se nám bude snáze odpovídat, když opustíme pikantní pole mimomanželských vztahů a připomeneme si jiné dvě události: německý sociálnědemokratický kancléř Gerhard Schröder byl letos obviněn tiskem z toho, že se dělá mladším a barví si vlasy. K veřejné diskusi se přihlásil i renomovaný zpravodajský týdeník…

39.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

39.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte