Co se týče komerční kinematografie, patří Indie k předním velmocem světa, její filmy však slaví úspěchy především na domácím trhu, neboť se řídí podstatně jinými konvencemi, než jakým přivykl globální divák pod euroamerickým vlivem. Etnický svéráz pro něj přitom má nepochybnou přitažlivost, rád se před filmovým plátnem sžívá s nezvyklým prostředím a proniká do tajuplností odlehlejších kultur, požaduje však jejich stravitelné zobrazení, ať už jde o rytmus a spád vyprávění nebo o srozumitelnost symbolů i zavedených klišé. O univerzálně přijatelné vylíčení zvláštností současné indické společnosti se už několikrát úspěšně pokusila režisérka Mira Nairová. Její debut Salaam Bombaj z roku 1988 získal Zlatou kameru v Cannes a byl nominován i na Oscara. Známá je i její adaptace staroindické Kámasútry z roku 1996, jež vznikla v široké mezinárodní koprodukci stejně jako nejnovější snímek Bouřlivá svatba. Vedle Indie se na něm podílely i USA, Francie a Itálie.

Homolkové z Dillí

Romantická komedie z Dillí v době dusného monzunového období vychází vkusu globálního diváka vstříc snad až přespříliš. Hlavní atrakcí sice zůstává indický kolorit, koproducenti jej však jakoby střídavě dolaďovali po svém, takže z výsledku vycítíme americký smysl pro nenáročnou podívanou, francouzsky vytříbenou barevnost a erotickou senzualitu i italský zemitý humor podbarvený melancholií commedie dell'arte. Nejpodbízivěji působí příběh: otec, který se z malých poměrů vypracoval až k…

37.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

37.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte