Popovodňová situace zrychleně, ale přesně ukazuje, kam se po posledních volbách posunula česká politika. Poprvé od roku 1989 levice suverénně ovládla veškerý politický prostor, který vůbec ovládnout mohla. Termín „sociální stát“ se pro premiéra Vladimíra Špidlu pomalu stává podobně samoúčelným univerzálním zaklínadlem jako kdysi pro triumfujícího Václava Klause „tržní vztahy“. Rozdíl je v tom, že Klaus o svých konzervativních ideálech vždycky rád mluvil, ale nikdy je nedokázal uvádět do praxe, což Špidla činí (v dobrém i zlém) rozhodně a usilovně. Ve vládě přitom ČSSD, stejně jako kdysi ODS, nemusí čelit skoro žádnému tlaku slabých partnerů: lidovci se jí ochotně přizpůsobují a Unie svobody (byť s nechutí a sebezapřením) rovněž rezignuje na ekonomický liberalismus. Dobře se to ukázalo při debatě o změnách daňových sazeb, které US akceptovala bez jakéhokoli zisku na oplátku. V jedné věci má Špidla přesto štěstí. Klaus měl v dobách největší slávy na své straně všechna důležitá (začasté zmanipulovaná) média. Šéf ČSSD, pokud jde o ekonomické a sociální záležitosti, leží žurnalistům v žaludku a musí se vyrovnávat s nepřetržitou kritikou, a proto tak docela neztrácí soudnost. Zato proti sobě nemá účinnou politickou opozici. Komunisté jako extrémně-populistická síla z principu nemohou představovat smysluplný korektiv a ODS se ještě ani náznakem nevzpamatovala z červnového volebního výprasku.

Dvakrát a dost

Přitom právě teď nastala ideální příležitost,…

37.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

37.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte