Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Téma

V divokém Waziristánu aneb Al Kajda rok poté

Kout hřbitova v jihoafghánském městě Kandaháru se liší od okolí. Hroby zdobí různobarevné vlajky a pečlivě navršené mohylky prozrazují, že mrtvé sem pohřbili teprve nedávno. Leží tu 53 mučedníků pro věc islámu, Arabů, místních Afghánců, prý i jeden Čečenec. Všichni byli členy Al Kajdy a o život přišli při americkém bombardování: stačilo včas předat satelitním telefonem zprávu a raketa zasáhla dům, v němž se skrývali. Teď se jejich hroby staly atrakcí pro místní obyvatele. Občas tu zastaví auto a osazenstvo se pomodlí. Hafizullo, místní „komandant“, který má hřbitov na starosti, se na návštěvníky dívá s obavami a chce postavit kolem hřbitova zídku, sám ale ví, že těžko najde u místních úřadů pochopení. „Ta doba je už minulostí a nikdo ji nechce vracet,“ odpovídá na otázku, zda se lidé chodí modlit k mohylám bojovníků Al Kajdy z nostalgie po tálibánském režimu. „Bojovali proti cizincům z Ameriky, a ty místní lidé berou jako nepřátele. Ale dnes už tu bojovníky Al Kajdy nenajdete, alespoň ne se zbraní v ruce,“ dodává Hafizullo. Lidé dobře vědí, že další válkou by jejich země definitivně ztratila šanci na normální život, a přišla by o pomoc za miliardy dolarů - tak to alespoň opakují každý večer v radiu.

Útěk do Pákistánu

Za tálibánů byla Al Kajda jednou z elitních sil. Řízena bin Ládinovými pobočníky držela několik úseků fronty: v okolí Talukanu na severu a v Sandžaraku na severozápadě země. Ve svých řadách měla bojovníky-internacionalisty i…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.