S koncem 90. let ve světové ekonomice nastal přelom. Americký ekonomický zázrak přinejmenším ztratil na lesku, praskla bublina internetových firem, skončilo nejdelší období růstu na světových trzích (od roku 1992 do jara 2000)… A jako by turbulence na soukromých kapitálových trzích nestačily, dochází na počátku nového století i k hlubší změně v nazírání na roli vlády. Zdá se, že z módy jsou základní stavební kameny 90. let: liberalizace trhů, restriktivní rozpočty a privatizace. Dnes je naopak v módě mluvit o vládě v souvislosti s efektivními investicemi, regulací a kvalitou veřejných služeb. První efekty této změny jsou vidět ve zhoršování rozpočtových schodků v USA či některých evropských státech (Portugalsko, Německo, Francie, Itálie). Zavrhovat paradigma ekonomické politiky 90. let by ale bylo stejně neuvážené jako šmahem odsuzovat kapitálové trhy.

Burzy: nic lepšího nemáme

Předseda Federálního rezervního systému Alan Greenspan označil náladu na trzích za „iracionální“ již před plnými šesti lety, kdy burzovní index Dow-Jones byl na úrovni 6500 bodů (v lednu 2000 dosáhl téměř 12 000 bodů a i dnes, po obrovském propadu, se pohybuje nad hranicí 9000 bodů). Dokud ceny akcií rostly, zvyšovaly se investice i mzdy, klesala nezaměstnanost a inflace byla nízká, pojem „bublina“ byl vyhrazen pro skeptiky. Dnes je zjevné, že 90. léta minulého století skutečně na burzách vytvořila masivní bublinu. Růst produktivity byl sice vyšší než v 80. letech, ale…

36.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

36.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte