Navečer 2. listopadu 1966 se nad středoitalskou oblastí Toskánsko rozpoutaly přívalové deště. Trvaly dva dny. Srážky dosáhly 180 až 200 litrů vody na čtvereční metr denně. Hladina řeky Arno protínající celou krajinu začala rychle stoupat. Vyhlášen byl poplach a obyvatelé Florencie narychlo opouštěli téměř půlmilionové město. Na záchranu obrovského počtu uměleckých a historických památek nezbyl čas. Jen v nejznámější galerii Uffizi zaměstnanci přesunuli obrazy z přízemí do prvního a druhého patra. Byly to chabé pokusy odvrátit katastrofu podobnou té, která nyní zasáhla střední Evropu.

Starý most odolal

Italové považují Prahu za historické a umělecké centrum a její drama cítili trochu jako svoje vlastní. Po zaslání čerpadel a očkovacích látek nabídli pomoc při obnově památek. Oblast Furlansko-Julské Benátsko vyzvala domácí instituce, aby „adoptovaly“ poškozené historické objekty a postaraly se o jejich opravu. Na zkušenost z doby před 36 lety se v Itálii nezapomíná. Ráno 4. listopadu 1966 Arno vystoupilo z břehů a zaplavilo Florencii, skvost evropské kultury. Jednou ze světoznámých památek města je Ponte Vecchio (v italštině „Starý most“), který ve 14. století postavil Taddeo Gaddi. Stojí na něm známé zlatnické obchody. Pevná stavba odolala, ale stala se hrází, přispívající k dalšímu zvýšení hladiny řeky. V ulici Neri na zdi jednoho domu tabule připomíná, že voda vystoupila do výše 4 metrů a 92 centimetrů. O 70 centimetrů překonala rekordy z let…

36.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

36.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte