Tisková konference, kde mají dva ministři jménem celé vlády tlumočit záměr na obnovu záplavami poničené země, probíhá rozpačitě. Ministru zemědělství Jaroslavu Palasovi musí vládní mluvčí Anna Stárková ukazovat, co z projednávaných bodů ocitovat, aby odpověděl na otázky novinářů. Ministr financí Bohuslav Sobotka na dotazy o zavedení milionářské daně reaguje podrážděně. „Nevím, co je to milionářská daň. Nic takového nechystáme,“ zlobí se.

Slib, který nelze zrušit

Vláda minulou středu ohlásila, že ve snaze pokrýt povodňové škody zmrazí růst platů státních zaměstnanců, zvýší některé spotřební daně a zavede vyšší daň z příjmu pro ty, kteří vydělají víc než 1 118 000 korun ročně. Na povodních tak mělo tratit zhruba deset tisíc nejlépe vydělávajících zaměstnanců a celkem tři čtvrtě milionu učitelů, policistů a státních úředníků. Vláda tak ruší jeden ze slibů, které učinila ihned po svém nástupu. Od příštího roku chtěla státním zaměstnancům přilepšit čtrnácti miliardami korun a platy tak zvýšit v průměru o třináct procent. Ještě na konci minulého týdne to vypadalo, že učitelé na základních školách by měli i příští rok pobírat kolem 15 tisíc, a můžou se tak rozloučit s plánovaným navýšením o tisíc korun. Středoškolští profesoři, jejichž průměrná mzda se pohybuje kolem 17 tisíc, by nedostali slibované dva tisíce navrch. Polepšit si neměli ani policisté, jejichž průměrný plat se s přesčasy pohybuje kolem 16 tisíc. "Debata probíhá, jednání se vedou,…

36.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

36.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte