Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Kultura

Jak na věc, se nedovíme

Vedle filmů ryze komerčních a ryze uměleckých existuje velké množství snímků, které by se rády zařadily kamsi do meziprostoru mezi obě krajnosti a vydobyly si nejen úspěch a finanční zisk, ale také respekt zasvěcenějšího publika. K takovému cíli se dá přistupovat z obou stran. Řada velkých světových režisérů ukázala, že vedle umělecky náročnějších filmů dokonale zvládne i strhující podívané pro masy. Někdy nás naopak překvapí nevšední snímek z dílny, kde předtím vznikal balast. K těm by se mohl přiřadit britský film Jak na věc režisérů Paula a Chrise Weitzových, kteří na sebe před časem upozornili notně pokleslým dílkem Prci prci prcičky. Nový výtvor má zřetelně vyšší ambice, naplnit je se mu však podařilo jen zčásti. Pokud by se daly jednotlivé tvůrčí kroky při výrobě filmu ohodnotit hvězdičkami, zřejmě by se ukázala jejich sestupná tendence. Téma filmu je pozoruhodné a námět slibný. Postavy vytvářejí zajímavý soubor lidských typů, sociologicky i psychologicky reprezentativních pro současný stav západní civilizace, vykresleny jsou v ostrých, přitom však jemně odstíněných konturách a ocenit lze i výběr filmových představitelů. Také ústřední konflikt, k němuž směřuje děj, má svou dramatickou váhu, která je rozložena od komediálních a groteskních poloh přes melancholii a existenciální tíseň až k záchvěvům čirého tragična. Problematičtější je konstrukce jednotlivých zápletek a nakonec i celého příběhu, v němž realismus expozice svádí marný a vysilující boj se snahou tvůrců…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.