Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Komentáře

S pomocí starého muže

Papeži je dnes dvaaosmdesát let, a být šéfem normálního podniku, musel by dávno uvolnit místo mladším. V katolické církvi je tomu dosud jinak. Náměstka Kristova na zemi může odvolat jedině jeho nadřízený, jehož vůli ale tlumočí sám papež. Tím je vše dáno: pokud sám nebude chtít odstoupit, zůstane papežem.Starý muž ukazuje svou americkou cestou, že vysoký věk je spíše výhodou pro místo v čele tak vlivné organizace. Přijel například do Guatemaly, kde jeho intervence, jak věří většina místních obyvatel, zastavily téměř čtyřicetiletou občanskou válku. Velmi pravděpodobně se tak stalo proto, že je starý.Za čtvrtstoletí svého úřadování se totiž papež stal důvěryhodným a jeho tělesná slabost připomíná, že reprezentuje něco víc než obvyklý lidský řád světa. Pochopitelná důvěra, že se právě on zastane opuštěných indiánů, přerostla mezi většinou guatemalských obyvatel v živou naději, že země může existovat bez války. Papežská triumfální návštěva v Guatemale minulý týden připomíná cestu Jana Pavla II. do Prahy v roce 1990 - zlé časy skončily a naděje na lepší život se s pomocí starého muže stává skutečností.

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.