Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Zahraničí

Čtyřicet let za nemlčení

Dějinami Tibetu posledních padesáti let je příběh jejich systematického ničení. A také příběhy politických vězňů. S jistou nadsázkou se dá také říci jednoho vězně. Osud třiasedmdesátiletého muže jménem Takna Džigme Sangpo totiž dobře ukazuje, co se na střeše světa odehrálo a odehrává. A nic na tom nemění fakt, že Sangpo po více než třiceti letech za mřížemi letos koncem března mohl vyjít ven a před týdnem dokonce odcestovat na návštěvu do USA. Martyrium tehdy čtyřiatřicetiletého učitele základní školy v Lhase začalo v roce 1960, tedy rok po útěku dalajlamy do indického exilu. Sangpo se s okupací nemohl vyrovnat a udělal to, co se mu jako učiteli nejsnáze nabízelo - mluvil o svých pocitech s žáky. Byl ale zatčen s tím, že svými reakcionářskými myšlenkami kazí děti. Od této doby začal být učitel Sangpo pro čínské úřady nebezpečným buřičem, který zaslouží přísnost. Krátce po propuštění v roce 1964 následuje další zatčení a odsouzení na tři roky - tentokrát za to, že vede mezi lidmi řeči o tom, jak špatně Číňané s Tibeťany zacházejí. Během výkonu trestu střídá vězení a pracovní tábor. Začátkem 70. let ale přituhuje. Někdo jej totiž udává, že radí svojí neteři, aby utekla do Indie a podala dalajlamovi zprávu o tom, co se za Himálajem děje. Bylo to v čase, kdy Čína minimálně komunikovala se světem a o situaci v Tibetu nebyly téměř žádné zprávy. I tento zločin je tvrdě potrestán - nepoučitelný kantor tentokrát dostává deset let v těžkém pracovním táboře. Po jejich naplnění v…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.