V souvislosti s nepovedeným prodejem ČEZ (a s rizikem, které pro něj znamená nedostavěný Temelín) se poněkud zapomíná na strategickou cenu české elektroenergetiky. ČEZ po skončení svých hlavních investičních akcí (odsíření a dostavba Temelína) začne vytvářet dostatek volných zdrojů, které by nový vlastník mohl využít pro další expanzi na východ. Hlavním cílem by pravděpodobně bylo Slovensko, alespoň v první fázi.

Hůř než v Čechách

Nejpravděpodobnější budoucí vlastník ČEZ, francouzská EdF, má s průnikem na cizí trhy své zkušenosti. V Británii už se stala třetí největší elektrárenskou skupinou (koupila distribuční firmu London Electricity, vytvořila společný podnik s tamní společností Virgin a koncem loňského roku odkoupila britská aktiva americké TXU). Využít zisků ze zakoupeného podniku k další expanzi není nijak neobvyklý postup. Získání ČEZ by v tomto směru přišlo vhod, neboť i na sousedním Slovensku se schyluje k prodeji akcií elektroenergetických firem, byť s velkými otazníky. Slovenská energetika se v mnohém podobá české: je pod politickým vlivem (ještě větším než ČEZ), má rovněž nadbytečný instalovaný výkon a má svůj velký jaderný problém (třebaže dostavba jaderné elektrárny Mochovce nevyvolává v Rakousku tak silné protesty jako Temelín). Podstatný rozdíl je však v tom, že na Slovensku - s jedinou výjimkou - neexistují nezávislí výrobci elektřiny, kdežto v České republice obstarávají kolem 44 procent produkce. A zatímco přenosová soustava…

03.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 36 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

03.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 36 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte