Když Jaroslav Tvrdík vylétl loni do křesla ministra obrany, prohlásil: „Ministerstvo uzavíralo léta špatné obchody, systém nákupu vojenského materiálu byl neprůhledný a během let se ztratily miliardy. To končí.“ Byly to jen plané sliby. Až na pár kosmetických úprav běží staré pořádky dál. Stejně jako dřív se zakázky zadávají bez soutěže, peníze utápějí v podezřelých projektech prostřednictvím těch samých podezřelých překupníků. Není divu, že NATO ve své poslední zprávě označuje českou armádu za krachující sbor a ministerstvo obrany za úřad, který plýtvá veřejnými penězi a důvěrou spojenců.

Omnipol a Thomas CZ

Důkazů, že ministr Tvrdík sice kritizuje své předchůdce, ale sám se chová stejně, je celá řada. Koncem loňského roku si například ministerstvo vybralo za spoludodavatele náhradních dílů na letouny L-159 firmu Omnipol. Přitom tento podnik v roce 2000 prodal zdejší armádě za osmdesát milionů korun nepoužitelné bulharské rakety s prošlou životností. „Až do vyřešení případu ruším s Omnipolem veškeré smluvní vztahy,“ prohlásil loni v únoru Tvrdík - tehdy ještě ve funkci ekonomického náměstka. Podle tiskového odboru ministerstva není případ bulharských raket vyřešen dodnes. Proč tedy Tvrdík porušil slovo? „Právníci mě upozornili, že to rozhodnutí je na hranici zákona. Omnipol je navíc výhradním českým dodavatelem řady vojenských komponentů a jednoduše jej nemůžeme obejít,“ vysvětluje změnu názoru ministr. Dalším dodavatelem náhradních dílů na L…

03.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 36 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

03.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 36 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 3018

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte