Po pěti měsících vězení vyšel velkostatkář Jiří Čermák ven jako svobodný člověk. Bývalého ředitele Státního fondu tržní regulace a jednoho z největších dlužníků v jižních Čechách poslal loni v létě soud na pět a půl roku do kriminálu. Důvod? Zpronevěra státního obilí za čtyřicet milionů korun a podvody s dotacemi od ministerstva zemědělství. Dne 19. června ale Čermák dostal milost prezidenta republiky. Podle zdůvodnění na internetové stránce Hradu už statkář uhradil škodu, zaručila se za něj více než stovka občanů a trápí ho zdraví. Jenže Čermák do dnešního dne nic neuhradil. Státu a dalším věřitelům stále dluží čtvrt miliardy korun a policie ho mezitím obvinila z dalších dvou hospodářských trestných činů.

Ani rybník, ani pšenice

Bývalý šéf státního statku Třeboň Jiří Čermák pracoval jako ředitel Státního fondu tržní regulace v letech 1991–93. Když se stal později soukromým rolníkem a odstěhoval se na svou usedlost do malé osady Jemčina u Třeboně, znalosti a kontakty ze státní správy mu přišly vhod. Stal se jedním z nejvíce dotovaných zemědělců v zemi, od Pozemkového fondu si pronajal sila a haly bezmála po celých jižních Čechách a pro svého bývalého zaměstnavatele, tedy regulační fond, skladoval obilí, které stát odkoupil od zemědělců. V říjnu 1996 Nejvyšší kontrolní úřad zjišťoval, jak soukromí zemědělci hospodaří s dotacemi od státu. Jedním z kontrolovaných byl právě Čermák, který mimo jiné dostal v letech 1994–95 milion korun na odbahnění…

27.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

27.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte