Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Zahraničí

S pietou i pragmatismem

S ukončením úklidových prací v místech, kde stávalo před 11. zářím 2001 Světové obchodní středisko v New Yorku, je stále aktuálnější diskuse o tom, co se bude dít na místě tragédie. Existují desítky propracovaných návrhů na novou výstavbu a renomovaní architekti se předhánějí ve výrobě futuristických koláží. Rozhodnutí o budoucnosti Ground Zero by mělo padnout v červenci a začíná se vynořovat několik pravděpodobných verzí.

Postavme to znovu

Poslední slovo v rozhodování o budoucnosti pozemků bude mít newyorský magnát v oboru realit Larry Silverstein. Ten totiž vlastnil pronajímací práva k bývalému Světovému obchodnímu středisku a rozhoduje i o jakékoli stavební činnosti na pozemku. Silverstein se již několikrát nechal slyšet, že by na Ground Zero rád postavil nové středisko skládající se ze dvou až čtyř věží podobné výšky, jako byly ty bývalé, a jeho architekti vypustili do oběhu několik návrhů. Z pochopitelných důvodů prosazují variantu, která má z obchodního hlediska největší návratnost. Pietní parčík s památníkem obětem teroristického útoku je sice snem mnoha obyvatel dolního Manhattanu, účty za devětadevadesátiletou nájemní smlouvu však nezaplatí. Toto řešení však má i své slabé stránky. Nové stopatrové věže by se opět staly teroristickým cílem číslo jedna a to by se bezpochyby odrazilo ve výši pojištění stavby - zřejmě by dosáhlo astronomické výše. Od počátku května se sice buduje jedna z menších částí střediska, tzv. budova 7, a…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.