Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Civilizace

Osvoboďte zvířata a stromy

„Je nutné naučit se dívat na krajinu jako celek, být její součástí, a ne ji jenom ekonomicky využívat,“ říká tajemník Asociace soukromých zemědělců Michal Pospíšil. Jako v každé části země, dobré a špatné příklady se najdou i na jižní Moravě.

Stín v letním vedru

Po levé straně dálnice z Brna do Bratislavy se vynořuje malý kopeček obklopený vinicemi, u jehož paty můžeme spatřit pro tento kraj ojedinělý výjev - vysoké stromy. Na vrcholku kopce zvaného Hradiště se skví bílá kaplička. „Je to naše nejvyšší místo,“ říká o kopci, který má vrchol 250 metrů nad mořskou hladinou, starosta přilehlého třítisícového městečka Velké Bílovice Antonín Svoboda (nezávislý). „Přišlo nám, že této krajině chybí dominanta. Tak jsme se rozhodli postavit na vrcholku kapličku.“ O tom, jak bude vypadat, rozhodli samotní občané. Ve sbírce vybrali přes 300 tisíc korun, zbývajících deset tisíc dodala radnice a před měsícem byla kaple slavnostně vysvěcena. Stavba je symbolickým vrcholem místních aktivit na obnovu životního prostředí. Město si totiž už před sedmi lety nechalo vypracovat tzv. plán ekologické stability. „Chtěli jsme krajinu zdevastovanou hospodářstvím osmdesátých let znovu obnovit,“ říká starosta Svoboda. „Já pocházím ze Zlína, kde jsem byl zvyklý na vysoké stromy a členitou krajinu. To mi tady chybělo,“ dodává. Město tak na svých pozemcích předvedlo zdejším zemědělcům, jak lze skloubit ekonomiku s ochranou krajiny. Vysázeli přes 50 tisíc listnáčů, vytvořili dva…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.