Bez vzdělání se život romské menšiny k lepšímu nepohne, stojí v nejrůznějších projektech i volebních programech. Stále však existují romské děti, které nemají doma ani stůl, na kterém by mohly napsat úkoly. Vysokoškolští studenti i další dobrovolníci v Ostravě už před pěti lety přestali o problému vzdělávání jen diskutovat a vyrazili do terénu. Nasměroval je tam aktivista Kumar Vishwanathan a také ostravská romská poradkyně Lýdia Poláčková. „Studenty z Ostravy i z Brna přivedla mezi Romy snaha pomoci, začalo to tehdy po povodních. Je to takový idealismus, nebo jak říká jeden holandský filozof - nový impulz, zájem dělat něco dobrého,“ říká Kumar.

Začalo to na Liščině

„Aha, už se jdeme doučovat,“ strká do sebe skupinka školáků od prvňáčků až po šesťáky a žene se do malé místnosti v komunitním centru na Liščině. Drobná černovláska rozdává sešity a vysvětluje, že nejprve si budou prvňáci a druháci opakovat písmenka. Malou rvačku při rozdávání psacích potřeb utne jedna z romských matek, které do centra dennodenně docházejí. „Nedáš pokoj? Tak běž ven!“ zahřímá na nejprůbojnějšího klučinu, který se hodlal o tužku boxovat. Ten v tu ránu ani nedutá, hrozba vyloučení účinkuje. Zatímco malí koukají na obrázky a s jejich pomocí píšou abecedu, starší jakžtakž trpělivě čekají, až se bude doučovatelka Jana Tancošová (19) věnovat i jim. Asi desetileté slečny pak přiznávají, že v pololetí propadly z češtiny, matematika či vlastivěda jim prý taky moc nejdou. A…

27.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

27.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte