Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Zahraničí

Bakšiš pro Dzurindu

Slovenskem hýbe neuvěřitelný korupční skandál. Minulý týden kvůli němu padl ministr dopravy, ale nyní - tři měsíce před volbami - už je ohrožena i pozice samotného premiéra Mikuláše Dzurindy. Ve hře je lukrativní kontrakt na dodávku lehkých motorových vlaků pro tamní železnice, o nějž několik měsíců svádí boj dvě zahraniční firmy. O podivnostech kolem soutěže se na Slovensku mluví dlouho, před čtrnácti dny však vybuchla politická bomba. Do médií unikl dopis určený premiérovi, v němž se vlivný poslanec přimlouvá za jednoho z uchazečů - s argumentem, že peníze pro Dzurindovu stranu budou tak jako tak stejné.

Gabo to schvaluje

Kontrakt na 35 vlaků za více než pět miliard slovenských korun (přibližně 3,5 miliardy Kč) získalo konsorcium v čele se švýcarskou firmou Stadler. Výběrová komise, které předsedal premiérův bratr Miroslav (vysoký funkcionář slovenských železnic), o tom rozhodla už před půlrokem poměrem hlasů 9:0. Až potud vše jasné a průzračné. Poražený konkurent, francouzská firma Alstom, se ovšem snaží výsledek zvrátit, a vytáhla k tomu silný argument - její nabídka byla o 822 milionů korun levnější. Dále už je to debata spíše pro železniční odborníky. Švýcaři tvrdí, že jejich vlaky jsou výrazně levnější z hlediska provozu (a jaká náhoda: zrovna o více než 800 milionů), což Francouzi prohlásili za technicky nemožné. Obě firmy se vzájemně obviňují ze zkreslování údajů a balamucení výběrové komise. Z českého pohledu stojí za zmínku, že za…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.