Poté co kromě sociálních demokratů zválcovali ODS ve čtyřech krajích také komunisté, přiznal porážku i předseda Václav Klaus. Na otázku, co z toho vyvodí pro svou vlastní kariéru, ovšem odpovídal vyhýbavě. Až sílící protesty nižších funkcionářů a řadových členů ODS jej nakonec donutily přece jen oprášit loňský slib rezignace za volební prohru. „Na prosincovém kongresu dám svou funkci k dispozici,“ prohlásil v rozhovoru pro českou sekci BBC - a odstartoval tak hru o své znovuzvolení.

Nejednáme pod tlakem

Ačkoli ještě na začátku minulého týdne působila ODS jako strana jednoho muže, pod povrchem to již pořádně vřelo. Nečekanou ránu zasadil špičkám strany hned v úterý místopředseda senátu Přemysl Sobotka, když odstoupil z výkonné rady ODS. „Vedení se nechce postavit drtivé porážce čelem,“ prohlásil, když na radě neprošel jeho návrh svolat co nejdříve mimořádný volební kongres strany. „Diskutovat o kongresu není na pořadu dne. Teď se musíme soustředit na komunální volby, a ne přijímat rychlá líbivá řešení,“ vysvětlil zamítnutí Sobotkova nápadu šéf volební kampaně a místopředseda ODS Miroslav Beneš. Podobě to viděl i Václav Klaus, který stále opakoval, že je nutno se nejdříve vážně zamyslet, a teprve pak se uvidí, co dál. Už ve čtvrtek však předseda dopřemýšlel: „Vzhledem k odpovědnosti vůči voličům ODS oznamuji, že na prosinec tohoto roku svolám kongres ODS, na kterém vedení strany rezignuje na své funkce,“ oznámil. Řada spolustraníků vzala řeč na…

26.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

26.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte