Už přes týden se plní noviny zmínkami o nejvýznamnějších českých lázních. Inzeráty i řada článků připomínají, že se Karlovy Vary připravují na zahájení dalšího ročníku úspěšného filmového festivalu. Stranou pozornosti přitom stále zůstává událost, která může život města ovlivnit nesrovnatelně více. Počátkem měsíce praskl karlovarský chrám sv. Máří Magdaleny v půli a trhlina se stále zvětšuje. Zřícení zatím sice nehrozí, varovný příznak, že se něco děje v neklidném karlovarském podzemí, to ale je.

Nářek Máří Magdaleny

Chrám sv. Máří Magdaleny postavený jedním z nejslavnějších barokních stavitelů K. I. Dienzenhoferem, má to štěstí, ale i smůlu, že leží naproti Vřídlu na okraji vápencového štítu, který jako poklička kryje výstupnou dráhu hlavního karlovarského pramene. Právě toto umístění působilo problémy již při stavbě kostela. V základech byly tehdy odkryty dutiny, odkud stoupaly horké páry, které dusily dělníky a zpomalovaly práce. Stavba sice okrajové dutiny Vřídla utěsnila, Dienzenhofer ale raději nechal pod základy kostela vybudovat štolu, která odvětrává podzemí a brání tak hromadění par pod mohutnou stavbou. Puklinu v klenbě chrámu tedy nelze brát na lehkou váhu. Hledání jejího viníka přitom nevyžaduje žádné zvláštní detektivní nadání - stavební firma, která hned za kostelem hloubí základovou jámu předimenzovaného hotelu, používá těžkou mechanizaci. Okna kostela drnčí a stavba se pod údery o pár metrů dál pracujícího mechanického kladiva…

26.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

26.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte