Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Kultura

Mimochodem

Soused Ládík, podsaditý svářeč, kterému táhne na šedesát, se v hospodě velice rád rozčiluje nad stavem věcí veřejných. Po osmé dvanáctce a třetím fernetu artikuluje s obtížemi a posluchač těžko rozezná, zda ho zrovna nejvíc pohoršují demokraté, nebo byrokraté, tuneláři, nebo korytáři, úředníci, nebo podvodníci. Slova, jimiž v posledních letech uzavíral své filipiky, však zněla už zase celkem zřetelně. „A komunisti? S komunisty do uren!“ zvolal vždy a plácl tlapou o hranu stolu, až sklenice nadskočily. Měl jsem dojem, že veterány zkrachovalé utopie posílá na pohřebiště dějin a dovršuje tak své radikální odmítnutí veškerých politických her. Ukázalo se však, že jsem dobře nerozuměl ani tomuhle výroku. Podobných Ládíků potkávám v dělnických čtvrtích na severu Prahy poměrně hodně a směrem na Louny, Most a Chomutov jejich počet vzrůstá. Já jsem dělník, kdo je víc, mohli si celý život mumlat, když ráno vstávali do rachoty. Veřejné sdělovací prostředky jim za komunistů nehorázně lichotily, odbory si je předcházely drobnými dárky a ochutnávkami rekreačního hédonismu, a pokud splnili plán, byli slaveni za pracovní hrdinství. Devadesátá léta vystavila jejich dělnickou čest kruté zkoušce. I za minulého režimu si Ládík rád zanadával na poměry. Popouzel jej lid kancelářský, „rudá šlechta“ v šestsettřináctkách i umělci s vysokými příjmy, nepostřehl ovšem, že se tyto vrstvy živí vytvářením umělých obrazů skutečnosti, z nichž právě on čerpá své jistoty. Ládík se pyšní tím, že na rozdíl…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.