Málokdo asi čekal, že se zrovna liberálové zaslouží o návrat antisemitismu na vrcholnou politickou scénu v Německu. Západní sousedé Česka si po desetiletí zakládali na vstřícnosti ke všemu židovskému, zejména ke Státu Izrael. Nepsaná dohoda o tom je dosti odlišovala od ostatních evropských zemí. Dohoda se ale nyní začala hroutit vinou mocenských ambicí představitelů liberální demokracie (FDP). V Německu v září proběhnou parlamentní volby a FDP vsadila na neomalenost. Ještě před třemi týdny se mohlo zdát, že strana jen hloupě klopýtla ve snaze zazářit jako holandský populista Pim Fortuyn. Dnes lze říct, že liberálové úmyslně hrají na strunu, která zněla i při provozu osvětimských plynových komor.

Být teroristou

Místopředseda FDP Jürgen Möllemann prohlásil, že Židé mohou za soudobý antisemitismus sami. Sotva kdo jej podle něj tak rozdmýchává jako „Šaron a v Německu pan Friedman svými netolerantními a záštiplnými postoji“ (Michel Friedman, člen vedení Centrální rady Židů v Německu, na veřejnosti často hájí postup izraelského premiéra Ariela Šarona v protipalestinském tažení). O sebevražedných atentátech Möllemann řekl: "Co by člověk dělal sám, kdyby Německo bylo obsazeno? Také bych se bránil, a to silou. Nejen v mé vlasti, ale i v agresorově zemi. Nacistická minulost země jistě nemusí znamenat, že si němečtí politici nesmí dovolit kritizovat Izrael nebo představitele židovských obcí. Minulost ale přece jen znemožňuje určitý způsob kritiky. Nelze…

25.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

25.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte