Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Kultura

Mimochodem

Na pražskou akademii se Honza počátkem sedmdesátých let nedostal hlavně z kádrových důvodů. Vykazoval sice skvělý původ z dělnické rodiny v pohraničí, jenže tatík proletář byl původně kněz. Na výtvarné katedře provinční pedagogické fakulty nás svým nadáním všechny zastínil. S cyničtějšími přáteli jsme se posmívali jeho blouznivému zanícení pro umění, jež si v letech dospívání vypěstoval četbou populárních Perruchotových životopisů francouzských malířů, ale na víc jsme se nezmohli. Byl prostě lepší a za svým snem šel s plným nasazením. V Praze by se Honza od svých romantických představ možná odpoutal a vplul by tak či onak do kulturního provozu. Ve venkovském ústraní jim zůstal věrný a své umělecké poslání rozvíjel s odevzdaností světce i zarputilostí vrcholového sportovce. Živil se přitom nejdřív jako vychovatel postižených dětí, později jako čerpač v maringotce, kterou si přetvořil v improvizovaný ateliér. Když mu rok před převratem uspořádala prodejní galerie v krajském městě menší výstavu, byl se svým osudem navýsost spokojen. Krátce nato zlatá éra maringotek skončila, přišel o rodinu, kterou nedokázal uživit, a brzy také o půjčený byt. Na čas se stal bezdomovcem. Jeho živoření začalo nebezpečně připomínat příběhy z Perruchota. Měl jsem tísnivý pocit, že jej ty slavné legendy zruinovaly, ale on nadšeně vyprávěl o nových duchovních zážitcích. Zdálo se, že se v něm probouzí něco z tatínkova opuštěného kněžství. Přestože se k církvi vracel dosti výstředním způsobem,…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.