Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Civilizace

Evropské referendum, červen 2002

Dobrá vůle Čechů vrátit se do Evropy je nezdolná, jak nejnověji prokázal průzkum, který pro Respekt provedla na přelomu května a června společnost INRA Praha. Z tisíce dotázaných by se naprostá většina zúčastnila případného referenda o vstupu do EU a z nich by zase naprostá většina pro vstup hlasovala (viz horní grafy). Nadšení ale znatelně ochladne, pokud si bude Evropa klást podmínky. Nemožnost pracovat v zemích EU či požadavek zrušit Benešovy dekrety by Čechy odradil a do Unie by už nechtěli (grafy ve spodní části). Nadšenců pro Evropu nejvíc najdeme mezi aktivními a vzdělanými zaměstnanci či samostatnými podnikateli. Většinu z nich by neodradil ani dočasný zákaz práce v zahraničí, nejsnáze by překousli také zrušení dekretů. O vstupu nejvíc pochybují lidé bez práce, důchodci a dělníci, paradoxně právě je také nejvíc zlobí nemožnost v Unii pracovat. Nejvíc je zlobí také zrušení dekretů. O stylu výuky na českých školách výmluvně svědčí, že obavy ze vstupu do Evropy po zrušení dekretů mají studenti v úplně stejné míře jako pamětníci krutých válečných dob. Výhrady ke vstupu najdeme nejvíc na německé hranici. Levicově laděný severozápad má největší strach, že přijde o práci v Česku, podnikavý jihozápad se nejvíc bojí toho, že se po vstupu do EU přestane vyplácet práce načerno v Bavorsku. Překvapuje euronadšení v levicovém ostravském regionu, k nerozeznání od postoje pravicové Prahy a středních Čech.

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 51 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 51 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.