Některé základní technologické i sociální rysy společnosti znalostí vytvořili v posledních asi 40 letech zadarmo pracující, nadšení studenti s průměrným věkem kolem dvaceti let. Více či méně rebelskou vizi ve stylu Lennonovy písně Power to the People dokázali prosadit díky neobvyklé inteligenci spojené s touhou vytvořit něco lepšího, co je možné sdílet s ostatními. Je to něco jako vítězství utopického socialismu, ale bez Marxe a Engelse. Jejich objevy a většina z nich samých se v průběhu dalších let stala součástí establishmentu, který zlepšil vynálezy jednotlivých hakerů (v původním významu počítačových nadšenců) a milionové zisky přinesl i jim samotným. Přesto v povaze odrostlých hakerů často zůstává snaha dělit se o myšlenky i peníze s potřebnými, podporovat školy a stavět domovy pro přestárlé.

www nejde ukrást

Téměř všechny hlavní myšlenky Sítě byly vytvořeny hakery, nikoli organizacemi. Samotná Síť byla navržena takovým způsobem, aby si ji nebylo možné přivlastnit. Není to náhoda, ale výsledek dlouhodobě zvažovaného konceptu, který od samého začátku vědomě stál proti korporacím, jejichž původní zájem byl ovládnout Síť. S myšlenkou sdílených, otevřených programovacích systémů (dnes je z nich nejznámější Linux, významný konkurent Windows) přišel haker Bill Joy z Berkeley v roce 1977 a později byla v roce 1983 rozpracována Richardem Stallmanem z MIT. Propojením s internetem se rozšířila globálně. Poslední výzkumy ukazují, že Ministerstvo…

23.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

23.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte