Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Téma

Tajemné bytosti z lesů a luk

Je jaro. Temné ulice Prahy prozářilo slunce, do všudypřítomného hluku velkoměsta se vmísil veselý zpěv ptáků. Lidé se usmívají a najednou objevují něco jiného než svá oblíbená auta, počítače či mobilní telefony: jen pár metrů za posledními činžáky je totiž každou volnou chvíli vítá přívětivý svět venkova. Každé přeběhnutí srnky přes cestu či klouzavý let dravců vysoko na obloze se pak stává velkým dobrodružstvím. Náhle totiž s překvapením zjišťujeme, že existují bytosti, které žijí svým nenápadným, na člověku nezávislým životem. Jak asi myslí, cítí, jakou mají duši - musíme chtě nechtě přemýšlet v tento májový čas. Snad alespoň trochu poodhalí roušku tajemství ti, kteří se zvířaty žijí a každý den tak náš letmý zážitek z jarního výletu bezprostředně prověřují.

Pospolitost z Krušných hor

Přestože dole už všechno rozkvétá, tady na svazích ještě fičí ledový vichr a v příkopu u cesty jsou vidět zbytky sněhu. Na obzoru se pase stádo ovcí, z kopce mezi holými stromy divoce pádí dva bílí koně. Týno a Zobar se běží přivítat se svým hospodářem. Jsme na farmě Petra Pakosty (64) v Hoře sv. Kateřiny v Krušných horách: na dně hlubokého údolí stojí hned u cesty dům z černého trámoví a několik chlévů. Pod verandou protéká divoký potok s průzračnou vodou a pstruhy, za lávkou se třpytí rybník s červenými rybami. Po hladině neslyšně plují bílé husy, na dvorku se potuluje několik slepic. „Figaro, Figaro,“ nese se mezi kopci hlasité volání. Za chvíli se k dřevěné…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.