Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Kultura

Baví se každý sám

Čerstvý pětačtyřicátník Milan Šteindler zatím natočil tři celovečerní filmy. Po úspěšném debutu Vrať se do hrobu a Českým lvem oceněném filmu Díky za každé nové ráno následuje Perníková věž. Šteindler dopředu avizoval, že netočí film o drogách („Nemáme ambice zcela věrně provádět rozbor feťákovy duše.“), jejich téma ale prochází celým filmem. „Jsou tam prvky komediální, trochu až bizarní do surrealismu, ovšem jen málo, jako koření. Je to příběh, který vyprávíme různými prostředky, žánry jako by se trochu prolínaly. Nejlepší je, když si to zaškatulkuje každý sám. Někdo tak, že to bylo dobrý, druhý pak, že to byla blbost,“ říká sám autor. Kritici se naopak shodují, že žánrová roztříštěnost filmu nejvíc škodí. Režisér některé výtky uznává - dnes by film okořenil větší dávkou cynismu.Hrdiny Perníkové věže jsou dva kamarádi Jakub a Radek, kteří mají společnou závislost na drogách. Jakub přijde o platonickou lásku - jeho kamarádka z dětství je nalezena mrtvá. První verdikt policie zní - předávkována drogami a znásilněna. Obě ústřední postavy pak spolu pátrají po vrahovi, setkávají se s brutalitou drogové mafie (ve filmu je značně zkarikována), neschopností a nezájmem policie (vyšetřovatele například nenapadne vyslechnout sousedy z protějšího domu, kteří mohou poskytnout cenné svědectví), přitom se ještě zvesela oddávají dalším halucinogenním zážitkům. Příběh prokládaný - podle většiny kritiků kýčovitými - retrospektivami z dětství končí nečekanou pointou. Ani jeden z kamarádů…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.