Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře

Skeptici a těšitelé

Zkuste položit třem ekonomům jednoduchou otázku: mám teď nakoupit eura na dovolenou? Docela dobře se můžete dočkat tří různých odpovědí. „Ne, koruna ještě posílí.“ - „Ano, dnešní kurz je jen bublina, která brzy praskne.“ - „Je to jedno, do prázdnin se kurz nijak dramaticky nezmění.“ S varováním před „kurzovou bublinou“ přišel před deseti dny guvernér Zdeněk Tůma a podařilo se mu hráče na trhu natolik znejistit, že česká měna minulý týden setrvala nad psychologickou hranicí 30 korun za euro. Pokud tam zůstane delší dobu, co to bude znamenat pro ekonomiku? Odpovědi opět sahají od „nic“ až po „velmi vážné problémy“. To ale neznamená, že zbývá jen sedět a čekat. I katastrofickému scénáři lze předejít.

Co je silné, to je hezké

Nevídané tempo, jakým česká měna posiluje, bere dech. V dubnu 1999 stálo čerstvě zavedené euro 38 korun, rok poté něco přes 36, loni touto dobou kolem 34,50 a předminulý čtvrtek se dokonce na pár hodin propadlo pod 30 korun. „Měna je zdravá tehdy, jestli je silná. A nemocná je tehdy, jestliže je slabá,“ odtušil o den později premiér Miloš Zeman. To je tedy pořádné zjednodušení. Jak už trefně podotkl jeden komentátor: Argentinci měli donedávna jednu z nejsilnějších měn na světě - než je uměle udržovaný kurz přivedl k státnímu bankrotu. Předseda vlády ovšem není sám, kdo tvrdí, že se dnes s kurzem neděje nic špatného. „Osobně si nemyslím, že by (česká) měna byla nadhodnocena,“ vyjádřil se minulé pondělí londýnský analytik Robert…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.