Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Rozhovory

Džin, který nám unikl z lahve

Rámeček

PAUL LENDVAI (par. roku 1929 u Budapešti) je uznávaným znalcem problematiky střední a východní Evropy. Po studiu práv pracoval jako žurnalista, u roce 1953 byl jako politicky nespolehlivý na osm měsíců zatčen, poté nesměl vykonávat své povolání. Po porážce maďarského povstání (1956) odešel do Rakouska. Získal tu občanství a působil jako dopisovatel Financial Times a komentátor předních novin a rozhlasových stanic německého jazyka; v letech 1982–87 byl šéfredaktorem vysílání ORF pro východní Evropu, pak až do r. 1998 intendantem Radio (Österreich International. Od r. 1973 vydává a řídí renomovaný čtvrtletník Europtäische Rundschau. Je členem Mezinárodního ústavu pro strategická studia, Mezinárodního tiskového ústavu a dalších institucí. Za svou činnost získal řadu významných rakouských u německých ocenění. Je autorem deseti knih především o střední Evropě. Českým čtenářům se představil poprvé nedávno, když vyšel překlad jeho díla „Tisíc let maďarského národa. Tisíc let vítězství v porážkách“.

V posledních měsících se na česko-rakouské, česko-německé, česko-maďarské a posléze i na evropské rovině vynořila otázka „Benešových dekretů“. Na to, co problém odstartovalo, existují dva názory. Podle prvního vše začalo rozhovorem premiéra Zemana pro rakouský týdeník Profil, podle druhého by se toto výbušné téma stejně dříve či později provalilo. Co je blíž realitě?

Myslím si, že obojí je pravda. Ve svém čtvrtletníku Europäische Rundschau…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.