Jedním ze sociálnědemokratických dealerů společnosti H-Systém byl šéf premiérových poradců Miroslav Šlouf. Za propagaci produktů dnes už zkrachovalé firmy Šlouf v roce 1996 pobíral 8000 korun měsíčně. Policejní rada Gejza Rakaš, který případ vyšetřuje, zjistil, že Šlouf měl s H-Systémem uzavřenu pracovní smlouvu. Za to, že doporučoval koupi nikdy nedostavěných domků a bytů, které H-Systém klientům sliboval, vyinkasoval celkem 48 000 korun.

Nejlepší na trhu

Na skutečnost, že H-Systém, v němž utopilo životní úspory přes tisíc lidí, vyplácel v roce 1996 mzdy zhruba deseti lidem z ČSSD, upozornil koncem roku 2000 deník MF Dnes s odvoláním na případ sociálního demokrata Václava Erbena, který se k pobírání odměny od H-Systému přiznal. Strana tehdy neměla peníze na výplatu několika svých zaměstnanců, což vyřešila tím, že tito lidé uzavřeli smlouvu s firmou H-Systém, stali se jejími agenty a dostávali pravidelný příjem. Záležitost se dostala až do Poslanecké sněmovny, jež hlasy poslanců sociální demokracie a ODS v prosinci 2000 zamítla návrh na usnesení, aby policisté znovu prošetřili kauzu H-Systém „v celém jejím rozsahu“, tedy včetně politických kontaktů firmy. Premiér Miloš Zeman tehdy propojení mezi svou stranou a zkrachovalou stavební společností odmítl. "Žádat od předsedy vlády, aby se vyjádřil k jakémusi nešťastníkovi, který před pěti lety pobíral pár tisíc měsíčně jako dealer H-Systému, je znevažováním témat, jimiž se má Poslanecká sněmovna…

16.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

16.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte