Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Domov

Gottvaldova konečná

Téměř přesně ve chvíli, kdy brněnský soud poslal do vazby podnikatele a významného fotbalového funkcionáře Jana Gottvalda, zastavil před jeho vyškovskou výstavnou vilou červený seat. Vystoupila z něj starší žena a rychle zmizela uvnitř. „To je jeho žena,“ říká kolemjdoucí mladík. „Teď ji asi pan Gottvald dlouho neuvidí,“ říká s trochu zlomyslnou narážkou na to, že místnímu podnikateli hrozí za rozsáhlé podvody až 12 let vězení. Většina drnovických rodáků však na svého souseda vzpomíná v dobrém. „Byl přímý. Nemyslím si, že podváděl,“ říká starší žena, čekající na autobus na náměstí v Drnovicích.

Veksláci

Koncem 80. let dělal Jan Gottvald šéfa Mototechny v Bučovicích. Při nedostatku náhradních dílů to tehdy v šedé ekonomice komunismu nebyl bezvýznamný post. Gottvald se díky němu na sklonku totality seznámil s několika protřelými pražskými veksláky, například Miroslavem Provodem nebo Františkem Mrázkem. Oni jej také po listopadu 1989 uvedli do světa velkého obchodu, odkud pak sám pronikl i do velkého fotbalu. Drnovický fotbalový klub podporoval už jako obchodník s náhradními díly. Někdejší útočník týmů Bučovic, Kyjova a Frýdku-Místku se ujal amatérů z okresní soutěže už v polovině 80. let a v roce 1993 přivedl rodnou ves do první ligy. „Dokázal jsem přivést vesnický tým až na vrchol pyramidy, zajistil jsem mu bohatého sponzora, postavil jsem stadion,“ opakoval stále v interview se sportovními novináři, a to mu v roce 1998 vyneslo post prvního…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.