O druhém únorovém víkendu nominovaly krajské organizace sociálních demokratů kandidáty, ze kterých by měl pražský republikový sjezd v dubnu zvolit nové partajní vedení. Překvapení se nekoná: jediným kandidátem na předsedu je Vladimír Špidla, na místa jeho čtyř zástupců se zřejmě dostanou nejčastěji jmenovaní Stanislav Gross a Jan Kavan. A co je nejdůležitější, Miloš Zeman zřejmě trvá na svém odchodu ze stranické politiky, protože jako kandidát jmenován nebyl. Přesto po hladkém průběhu pražského sjezdu zůstávají pochybnosti. Způsobila je tzv. Děčínská výzva. Okresní výbor z města na Labi před šesti týdny zveřejnil dokument, který žádal „Miloši, zůstaň“. Nesetkal se s velkým zájmem, a proto děčínští od svého záměru na krajském sjezdu v Ústí nad Labem upustili. Hlas ze severu, který žádá silný vliv současného předsedy na ČSSD i po jeho ohlášeném odchodu, se tím ale úplně neztrácí.

Organizátor z Děčína

„Nic výzvou nesledujeme, vlastně ani nežádáme, aby Zeman zůstal, jenom jsme mu chtěli za jeho práci poděkovat,“ usmívá se ve vestibulu nejznámějšího ústeckého hotelu Bohemia Jaroslav Foldyna, předseda tamního krajského výboru strany a autor Děčínské výzvy v jedné osobě. Tento muž na sebe poprvé upozornil před čtyřmi lety jako šéf volebního štábu děčínského senátora Egona Lánského. Politiku své strany výrazně ovlivnil před dvěma lety. Na tehdejším sjezdu neúspěšně kandidoval na místopředsedu a shromažďoval podpisy na petici proti bombardování…

08.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 31 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

08.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 31 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte