Devátý listopad tohoto roku, budova Evropské komise, Brusel. Muži a ženy za kouřovými okny dolaďují posudky na kandidátské země a historický pokus o sjednocení západní a východní části kontinentu vstupuje do závěrečné fáze. O pár set metrů dál mezitím probíhá jiná, nenápadnější, ale velmi zarputilá bitva. Její válečníci se snaží zastavit proměnu Bruselu v úřednický chrám ze skla a betonu a chtěli by do „hlavního města Evropy“ vrátit normální život.

Zachraňte nádraží

Jednadvacetiletý Maxim divoce podupává do rytmu španělské písně, která prostupuje všemi místnostmi bývalého nádraží. Z dřevěné podlahy stoupají oblaka prachu. Když si všimne, že není sám, prudce ztlumí hlasitost a prohrábne si rozježené vlasy. „Nemáš cigaretu?“ ptá se a jakoby na vysvětlenou dodává: "Občas se takhle zahřívám. Je tu strašná zima. "Maxim patří ke třem desítkám lidí, kteří před měsícem obsadili budovu Lucemburského nádraží v Bruselu a hlídají ji, aby v ní nikdo nekradl. Vstupní hala nejstarší železniční stanice ve městě má tu smůlu, že stojí na místě, kde by do tří let měly vyrůst dvě nové úřadovny Evropského parlamentu. Shodou okolností aby hostily kanceláře poslanců z dnešních kandidátských zemí. Místní obyvatelé se ale rozhodli, že jednopatrový dům z druhé poloviny 19. století před buldozery uchrání. S rozpínavostí administrativních budov, pod nimiž dlouho bez řečí mizela další a další svébytná zákoutí metropole, totiž Bruselanům v poslední dekádě dochází trpělivost.…

47.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

47.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Kateřina Šafaříková

redaktorka, Fokus

safarikova

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte